Manufacturer of a wide range of products which include digital print lehenga, pure gajji silk lehanga choli, silk tussar printed lehenga choli set, velvet bridal lehenga choli, chinnon half saree lehanga and half saree lehenga.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Lehenga Fabric | dola silk |
| Print Pattern | Digital Print |
| Print Type | Digital Print |
| Stitch Type | Stitched |
| Fabric | Silk |
| Lehenga Style | A Line |
| Lehenga Size | Free Size |
| Dupatta Fabric | Silk Blend |
| Occasion | Party Wear, Festive, Wedding, Sangeet |
| Work | Lace Work |
| With Blouse | With Blouse |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*Lehenga Choli*
Celebrate every occasion with printed silk charm
*Lehenga (Stitched)*
Lehenga Fabric : Dola Silk (Jacquard Silk)
Lehenga Work : Printed (Kalamkari) With Zari Weaving Border
Waist : SUPPORTED UP TO 42
Lehenga Stitching : Stitch With Canvas
Lehenga Closer : Drawstring With Zip
Length : 41
Flair : 3.80 Meter
Inner : Micro Cotton
*Blouse (Unstitched)*
Blouse fabric : Dola Silk (Jacquard Silk)
Blouse Work : Printed (Kalamkari) With Zari Weaving Border
Blouse Length : 0.90 Meter
*Dupatta*
Dupatta Fabric : Dola Silk (Jacquard Silk)
Dupatta work : Kalamkari Print With Zari Weaving Border Also Comes With Both Side Tassels
Dupatta Length : 2.40 Meter
*Package Contain* : Lehenga, Blouse, Dupatta, Drawstring
Weight : 1 kg
*Price : 1150*
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Fabric | Gajji silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Type | Stitched |
| Pattern | Plain |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Print Type | Block Print |
| Size | Free Size |
| Stitch Type | Stitched |
| Border Works | Zari |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Sleeve Type | Full Sleeves |
| Dupatta Length | 2.5m |
| Brand | Saurya life style |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*Lehenga Choli*
Raise up your style with this Ravishing gaji silk lehenga to vibrant your look at wedding and navratri.
*Lehenga(Stitched)*
Lehenga Fabric : Pure Gaji Silk
Lehenga Work : AKRAKH PRINT
Waist : SUPPORTED UP TO 42
Lehenga Closer : Drawstring With Zip
Stitching : Stitched With Canvas and attached with Can Can
Length : 41
Flair : 3.40 Meter
*Blouse(Unstitched)*
Blouse fabric : Pure Ajrakh Gaji Silk
Blouse Work : Ajrakh block print
Blouse Length : 1 Meter
*Dupatta*
Dupatta Fabric : Pure Ajrakh Gaji Silk
Dupatta Work : Dyeing With Lagdipatta Also Comes With Both Side Tassels
Dupatta Length : 2.5 Meter
*Package Contain* : Lehenga, Blouse, Drawstring, dupatta
Weight : 1.700 KG
*Rate : 2999 no less
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Fabric | Silk |
| Work | Machine |
| Type | Semi-Stitched |
| Pattern | Printed |
| Lehenga Flair | 3.5 Meter |
| Print Type | Digital print |
| Size | Free Size |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| With Blouse | Yes |
| Dupatta Length | 2.5m |
| Blouse Length | 1 meter |
| Dupatta Pattern | Printed |
| Lehenga Length | 44 inch |
| Blouse Fabric | Art Silk |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Wash Care | Dry Clean |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Weight | 1.4 kg |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Country of Origin | Made in India |
*Lehenga Choli* Embrace the elegance of Dola Silk, where tradition meets contemporary style in every printed lehenga choli . *Lehenga(Stitched)* Lehenga Fabric : Tussar Silk Lehenga Work : Minakari With Foil Print Lehenga Waist : SUPPORTED UP TO 42 Lehenga Closer : Drawstring With Heavy Tassels and Zip Stitching : Stitched With Canvas and attached with Can Can Length : 42 Flair : 3.80 Meter Inner : Micro Cotton *Blouse(Unstitched)* Blouse fabric : Tussar Silk Blouse Work : Print and Foil Work Blouse Length : 0.80 Meter *Dupatta* Dupatta Fabric : Tussar Silk Dupatta Work : Printed With Both Side Tassels Dupatta Length : 2.5 Meter *Package Contain* : Lehenga, Blouse, Dupatta, Drawstring with Zip, Tassels Weight : 1.250 KG *Rate : 1400*
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Lehenga Style | Flared |
| Fabric | Net |
| Embroidery Type | Machine |
| Dupatta Fabric | Net |
| Lehenga Waist Size | Free Size |
| Wash Care | Dry clean |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Multi Color |
| Lehenga Length | 44 in |
| With Blouse | Velvet blouse |
| Blouse Length | 1 meter |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Country of Origin | Made in India |
| Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Velvet |
| Stitching | Semi Stitched |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Chiffon |
| Work | printed |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Lehenga Style |
| Lehenga Fabric | Silk Blend |
| Blouse Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Brand | Saurya life style |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Unstitched |
| Blouse Length | 1 meter |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Blouse Available | Yes |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Silk |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Is It Washable | Yes |
₹ 1549 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Silk |
| Fabric | Silk |
| Work | Zari |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Half And Half |
| Lehenga Fabric | Silk |
| Blouse Fabric | Silk |
| Brand | Saurya life style |
| Blouse Type | Stitched |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Can Can | With Can Can |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
New fresh Arrivals
Catalog - Peacock half Saree stitched
Lehanga of Beautiful Tissue cosmos Fabric with Deisgner Peacock Deisgn with small jacquard butties
Lehanga pair with same blouse and running Duppata
*Best Product for upcoming traditional festival wear*
Lehanga - Stitched (3meter)
Duppata - 2.50 meter
Blouse - Full stitched Free size
Rate - 1549/-
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Net |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Lehenga Style |
| Lehenga Fabric | Net |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Stitched |
| Blouse Length | 0.80 CM |
| Dupatta Fabric | Net |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Silk |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Type | Party Wear |
| Lehenga Fabric | Organza |
| Occasion | Party Wear |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Age Group | Adults |
| Style | A-Line |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Blouse Length | 0.80 METER |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | Organza |
| Wash Care | Dry clean |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Outfit Type | Lehenga Choli |
| Fabric | Georgette |
| Style | Lahenga Choli |
| Work | Embroidered |
| Region Style | weddding |
| Color | Multicolor |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Size | Free |
| Wash care | Dry clean |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Velvet |
| Work | Embroidered |
| Neck Style | Round Neck |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Train Length | No Train |
| Color | Green |
| Size | Free |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Wash care | Dry clean |
| Dress Style | Mermaid |
| Style | Lahenga Choli |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Velvet |
| Work | Diamond |
| Neck Style | Boat Neck |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Train Length | Sweep Train |
| Size | Free |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Wash care | Dry clean |
| Dress Style | A Line |
| Style | Lahenga Choli |
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequins, Printed |
| Type | Party Wear |
| Lehenga Fabric | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Lehenga Flair | 3 mtr |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Age Group | Adults |
| Style | Ruffle |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Dupatta Length | 2.5 METER |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Color | Multi-Color |
| Dupatta Fabric | silk |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Fabric | Crush silk |
| Blouse Length | 1 meter |
| Blouse Fabric | crush silk |
| Lehenga width | 44 |
| Wash Care | dry clean |
| Length | 2.5 meter |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Return Applicable | Never |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Outfit Type | Ghagra Choli |
| Fabric | Silk Blend |
| Age Group | 5–6 Years |
| Gender | Girls |
| Occasion | Traditional |
| Pattern | Zari Work |
| Sleeve Type | Short Sleeve |
| Neck Type | Round Neck |
| Work | Zari |
| Wash Care | Dry Clean |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Silk |
| Work | Zari |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Lehenga Style |
| Lehenga Fabric | Silk |
| Blouse Fabric | Silk |
| Brand | Saurya life style |
| Blouse Type | Unstitched |
| Dupatta Fabric | Silk |
| Can Can | With Can Can |
| Wash Care | Dry Clean |
| Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
New arrivals
Catalog - Ugadi Half saree collection
Pure cosmos half saree with beautiful jacquard border with same blouse Pair with Duppata
Lehanga - 3 meter
Blouse - 1 meter
Duppata - 2.50 meter
Rate ~ 1099/- only
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Age Group | 5-8 Years |
| Fabric | Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Festive Wear, Traditional Wear, Party Wear |
| Type | Lehenga Choli |
| Lehenga Type | Stitched |
| Set Contains | Lehenga, Choli |
| Choli Sleeve Type | Sleeveless |
| Brand | Saurya life style |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*||NEW LAUNCING KIDS LEHENGA CHOLI|*
*kids lehenga*
*NOTE- FULL FLAIR SAME AS PIC and chest,waist and height as per size||*
*Lehenga* -full stiched heavy silk febric with all body pure zari *weaving work* and border heavy zari
*Blouse*- full stitched heavy silk with same petern *pure heavy zari embroidery work*
*Lining* : heavy crape (full upto bottom)
*PRICE - *₹1195/-*
* QUALITY PRODUCT*
*Age Group*
*Size-19 - 0.1yrs*
*Size-20 - 2-3 yrs*
*Size-22 - 4-5 yrs*
*Size-24 - 6-7 yrs*
*Size-26 - 8-9 yrs*
*Size-28 - 10-11 yrs*
*Size 30 -12-13 yrs*
*Size-32 - 14-15yrs*
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Stitching Type | Fully Stitched |
| Fabric | Velvet |
| Work | dimond work, Embroidery |
| Occasion | Bridal |
| Lehenga Flair | 4 Mtr |
| Gender | Female |
| Brand | Saurya life style |
| Wash Care | dry clean |
| Dupatta Fabric | Velvet |
| Blouse Fabric | Velvet |
| Size | Free size |
Minimum order quantity: 1 Piece
*New Design’s VeLveT*
*SJ Fitting*
*Multi Work*
*Full Jarkan stone💎*
*Full heavy Bridal*
*Full Long Flair*
*All bridal design’s*
Rate 6500/-
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Style | Party Wear |
| Work Type | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Embroidery Type | Machine |
| Lehenga Flair | 6 m |
| Size | Free size |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Blouse Fabric | Dola silk |
| Stitch Type | Full Stitched |
| Lehenga Gher | 4 meter |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Age Group | 12-15 Years |
| Blouse Length | 1 meter |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Fabric | Silk |
| Dupatta Fabric | Cotton |
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India