We are a leading Manufacturer of viscose georgette saree, fancy designer saree, beautiful designer saree, beautiful silk saree, trending designer saree and fancy silk saree from Surat, India.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | 60 gm Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Craft Type | Plain saree |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Silk |
| Blouse Length | 40 size stitched blouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Is It Washable | Yes |
| Pattern | Plain |
| Print or Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Faux Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Blouse Fabric | Art Silk |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Is It Washable | yes |
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Sequin Work |
| Fabric | Georgette |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse | With Unstitched Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Saree Type | Regular Saree |
| Blouse Fabric | Matching Saree Fabric |
| Border Type | Embroidery Border |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
*SAURYA LIFE STYLE*
*• Saree info*
*Fabric* : Heavy Faux Georgatte
*Work* : Dark to light Shaded Saree Fabric with Designer Embroidered Lace Border with Real Mirror Work.
*Craft* : Solid
*Purity* : Pure
*Color*: Available in Beautiful 4 colors
*• Blouse info*
*Fabric* : Mono Diamond Silk
*Work*: Designer Embroidered work of Jari Dori with Real Mirror Work.
*Pattern* : Fully Unstitch Blouse with Embroidered Sleevs.
*PRICE : ONE AND ONLY _1150/-_*
₹ 2099 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | tussar |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Designer |
| Saree Pattern | Embroidered |
| Blouse Fabric | same as saree |
| Brand | Saurya life style |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Border | Zari Border |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*NEW ARRIVALS PREMIUM SAREE*
Saree : Pure Tussar Saree with all over the multi thread embroidery work and piping border.
Running blouse with embroidery Border.
*RATE : 2099/-*
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Sequin Work |
| Fabric | Silk Blend |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Blouse | With Unstitched Blouse Piece |
| Pattern | Floral, Traditional |
| Saree Length | 6.3 m |
| Saree Type | Regular Saree |
| Blouse Fabric | Matching Saree Fabric |
| Border Type | Embroidery Border |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Country of Origin | India |
*SAURYA LIFE STYLE*
Pure crush padding saree with beautiful white and blue colour all over saree with sequence and coding work all over saree with cutwork
Teamed with kalamkari blouse piece
*Price :- 1199/-*
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Zari |
| Color | Multi-color |
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | silk |
| Work | Zari work |
| Brand | Saurya life style |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Blouse Type | Unstitched |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*Fabric-*
*Saree-Georgia silk*
*SIZE-*
*Saree-6.30 mtr with running blouse*
*Pattern-*
*1- Zari jacquard zaal pattern in full saree*
*2-Rajwadi theme Printed saree with zari jacquard border*
*3- Tussles in pallu*
*Rate- 799/-
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Chiffon |
| Work | hand work |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Designer |
| Saree Pattern | hand work |
| Blouse Fabric | same as saree |
| Brand | Saurya life style saurya life style |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Border | Stone Work Border |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric | Chiffon |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
New Trending Design
*Fabric : Pure soft Nazbin Chiffon with beautiful cut dana work with Running blouse*
Length - 5.50 MTR
Blouse - .80 MTR
Colour -: 06
Price :- 699/-
*Premium Quality*
₹ 995 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | Multi-color |
| Fabric | crunchy silk |
| Work | Embroidery work |
| Pattern | plain |
| Saree Style | Fancy |
| Saree Type | Organza |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Saurya life style |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 80cm |
| Border Type | Designer Border |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Blouse Type | Unstitched |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
New arrivals
Soft crunchy silk saree with sequence embroidery therd matching work with contrast embroidery work blouse
Rate 995/-*
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Kalamkari Print |
| Print Technique | Digital Print |
| Fabric Count | 80x72 |
| Work | Lace Work |
| Blouse Piece | Without Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Pattern | Floral |
| Border Type | Borderless |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Office Wear |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
*SAURYA LIFE STYLE*
Mulmul doria saree with beautiful embroidery all over saree and u stitch running blouse with work
Only at 849 net
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Organza |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Style | Designer |
| Saree Pattern | Embroidered |
| Blouse Fabric | same as saree |
| Brand | Saurya life style |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Unstitched |
| Saree Border | Lace Border |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Fabric | Organza |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
.
*A Digital printed pure tissue organza beauty for your wardrobe with unique pitta work with touch of sequins*
*Product details*
*Fabric-*
*Saree-Pure tissue organza*
*Blouse- muslin cotton*
*Size-*
*Saree- 5.5mtr*
*Blouse-1 MTR*
*Pattern-*
*1-Digital print in full saree and blouse*
*2-position sequin work in full blouse*
*3 -position sequins and pitha work in pallu & shoulder of saree*
*4- thread work in boder of the saree*
*Rate-1399/-*
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Full Stone Work |
| Color | Multi-color |
| Fabric | jimmy choo |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Stone Type | Mirror Stone |
| Work | Zari work |
| Pattern | embrouidery |
| Brand | Saurya life style |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 80cm |
| Border Type | Designer Border |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color Family | Multi Color |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
Exclusive jimmychoo silk saree
*Ratna (₹) 899/-*
Pure Jimmychoo silk saree with beautiful zari embroidery work & Diamond work in all over saree attached with Running work blouse..
We use viscos thread and pure Zari in work
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Tussar Silk Blend |
| Color | Multi-color |
| Saree Style | Plain |
| Saree Type | tissue silk |
| Fabric | tissue silk |
| Work | plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Border Type | Designer Border |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Pattern | Zari |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 80cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Care Instructions | Hand Wash |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Saree Fabric | Tussar silk |
| Country of Origin | Made in India |
| Work Type | Printed |
*SAURYA LIFE STYLE*
“Grace in every fold – a soft pastel pink saree with shimmering silver shine and delicate lace border, perfect for timeless elegance.”
Banarasi Tissue Silk with contrast border & lace work, paired with a rich brocade blouse with work border – a perfect blend of tradition & elegance.
Rate : 1099/-
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Blended Chiffon |
| Print Type | Digital Print |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Work | Hand work |
| Saree Color | Multi Color |
| Wash Care | Dry Clean |
| Saree Width | 44 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
*SAURYA LIFE STYLE*
Chiffon organza saree with tone to tone sequence touch cover with handwork border and printed unstitch blouse with handwork
Only at 899/-
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India