Our range of products include soft georgette saree, viscose georgette saree, pure cotton silk saree, chiffon silk saree, georgette printed sarees and rashmika silk saree.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Print or Pattern | Checks |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 0.80cm |
| Fabric | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
₹ 749 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Viscose Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Weving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
New Arrival
*Pure Viscose Georgette Weaving Jacquard Saree With Running Colour Blouse*
*Rate:- 749/- Only*
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Saree Style/Type | Banarasi Style |
| Print or Pattern Type | Digital Print |
| Work | Zari Work |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Traditional Name | cotton silk |
| Silk Type | cotton silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | saurya life style |
| Occasion | all type of wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Length | 0.80 meter |
| Weaving Method | Handloom |
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Fabric Type | Pure Chiffon |
| Work Details | Embroidery |
| Work Type | Sequins Work |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Checks |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Lace Border |
| Sequins Finish | Double Sequins |
| Work | Sequence work |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Chiffon |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 80cm |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| With Blouse | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*Soft chiffon Silk* Fabric Along With Padding Pattern & C - Pallu Sequence & Work In Saree* Border Along With Cutwork & Designer Worked Blouse
% Prime Quality Product Just In
Price 599/-
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Work | Mirror Work |
| Fabric | Georgette |
| Print Type | Floral Print |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
*new arrivals*
New pom pom georegtte saree with fancy blouse.
Quality- soft georgette saree with contrast floral deaogn.
Perfectly matched pom pom border.
Blouse- georgette blouse with additional fur design on it.
Rate- 650/-
Saree- 5.5meters.
Blouse- 1 meter.
Top premium quality
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | rasmika silk |
| Fabric | Rashmika silk |
| Print Type | Plain |
| Pattern | Traditional |
| Occasion | Casual Wear, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Blouse Piece | Running Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Wash Care | Hand Wash |
| Border | No Border |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Same as Saree |
*SAURYA LIFE STYLE*
New Arrivals
Pure Rashmika Silk Saree With Running Blouse
Price 350/-
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Kanchipuram |
| Fabric | Dupion Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Work | Zardozi Work |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | balatan silk |
| Silk Type | nylon silk |
| Pattern | weaving |
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India