Leading Manufacturer of lucknowi oraganza saree, organza work saree, kanchi organza saree, organza saree and designer sarees from Surat.
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Work | Sequin Work, Embroidery |
| Fabric Type | Organza |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Pattern | Floral |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Size | 6.30METER |
| Blouse Fabric | ORAGANZA |
| Blouse Length | 0.80METER |
| Border Type | Embroidered Border |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread work |
| Fabric Type | Organza Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | multi colour |
| Pattern | Floral |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Wash Care | Dry clean |
| Border Type | Embroidered Border |
| Make | Machine Made |
| Washcare | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Woven |
| Fabric Type | Organza |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Pattern | Butti |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Blouse Length | 0.80 CM |
| Wash Care | Dry clean |
| Border Type | Zari Border |
| Make | Machine Made |
| Washcare | DRY CLEAN |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Printed |
| Fabric Type | Organza Silk |
| Color | multi colour |
| Pattern | Floral |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Packaging Type | thelly packing |
| Weight | 550 gram |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Blouse Fabric | Organza |
| Border Type | Scalloped Border |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | siroski work |
| Fabric | Linen |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Traditional Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Available | Yes |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Border Fabric | Linen |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Is It Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*If any order
*Elegance in every saree, a perfect partywear saree for the upcoming marriage season.* *Product details* *Fabric- Organza linen jacquard**Size-**Saree-5.5mtr,**Blouse.-1 mtr**Pattern-**Saree- tread work with Swaroski diamond work & zari jacquard border with tussles in pallu.**Rate-1499/-*
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Fabric Type | Organza |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Plain |
| Saree Width (Pana) | 44 Inch |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse | Unstitched Blouse |
| Blouse Length | 0.80 CM |
| Wash Care | Dry clean |
| Border Type | Embroidered Border |
| Make | Machine Made |
| Washcare | DRY CLEAN |
| Country of Origin | Made in India |
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India