We are a leading Manufacturer of linen cotton saree, soft chanderi cotton sarees, mul mul cotton saree, cotton silk kalamkari saree, muslin cotton saree and poly cotton saree from Surat, India.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Work | Printed |
| Linen Count | 60 Lea |
| Color | Multi-Color |
| Border Type | Plain Border |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Pallu Details | With Tassels |
| Saree Length | 6.3 m |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Region of Origin | Surat |
| Fabric Type | Cotton Silk |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Type | Kanjeevaram Cotton |
| Print or Pattern | Floral Print |
| Blouse Type | Unstitched |
| Zari Type | Gold Zari |
| Design | Floral |
| Border Type | Jacquard Border |
| Wash Care | Hand Wash |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Batik Print |
| Fabric Count | 60x60 |
| Work | |
| Blouse | Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Fabric Type | Mulmul Cotton |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear |
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Kalamkari Type | Digital Printed |
| Design | Kalamkari Design |
| Border Type | Zari Border |
| Saree Length | 6.3 meters |
| Craft Type | Kalamkari Painting |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Fabric Type | cotton silk |
| Pattern | digital printed |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Work | Zari Work |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Region of Origin | Surat |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric Feel | Soft |
| Fabric Type | Pure Cotton |
| Weave Type | Handloom |
| Saree Type | Chanderi Cotton |
| Print or Pattern | Kalamkari |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Silk Type | Tussar Silk |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse | With blouse piece |
| Wash Care | Machine wash |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Border | Zari border |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Make | Machine Made |
| Width | 44 inches |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Service Location City | Surat |
| Saree Fabric | Muslin cotton |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
| Saree Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 549 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Kanjipuram |
| Fabric | Cotton Silk |
| Work | Zari Woven |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Traditional Wear |
| Cotton Type | Khadi Cotton |
| Saree Length | 6.3 m |
| Pattern | Plain |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
Poly cotton elegance with zari borders that shine in every celebration.
*Saree*
Saree Fabric : Poly Cotton
Saree Work : Chex With Zari Weaving Work
Saree Length : 5.5 meter
*Blouse (Unstitched)*
Blouse Fabric : Poly Cotton
Blouse Work : Chex With Zari Weaving Work
Blouse Length : 0.80 Meter
Weight : 0.720 kg
*Rate : 549
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work Type | Printed |
| Saree Style | Jamdani |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Pattern | Floral, Animal Motif |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Care Instructions | Hand Wash |
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Purity | Pure |
| Saree Type | Kanjivaram |
| Work Type | Printed, Zari Woven |
| Fabric Type | Tissue Silk |
| Color | multi colour |
| Pattern | Floral |
| Occasion | Party Wear, Festive |
| Saree Component | Saree with Blouse |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Print Type | Floral Print |
| Fabric | Georgette |
| Work | Lace Border |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Care Instructions | Dry Clean Only |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Print or Pattern Type | Checks |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Weaving |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Length | 80cm |
| Weaving Method | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree Style/Type | plain |
| Pattern | Border |
| Blouse Fabric | Cotton |
Minimum order quantity: 5 Piece
*SAURYA LIFE STYLE*
PREMIUM LAUNCH ALERT
*Introducing Our Exclusive Chatai Border Cotton Saree Collection*
Shine With Elegance – Now in *4* Stunning Colours!
Fabric: Premium Soft Cotton
Design: Elegant Chatai Weaving Border – A symbol of timeless grace
Cut: Saree – *5.5* Meter | Blouse – *0.8* Meter (Running)
Colors: 4 Classy & Shimmering Shades – Perfect for Every Occasion
Rate: Just ₹*550*/- Only
Light, breathable, and rich in look – this saree is perfect for daily wear, festive gatherings, and reselling.
Single and multiple
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work Type | Printed |
| Saree Style | Bhagalpuri |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Tussar Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | Saurya life style |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Wash Care | Machine wash |
| Pattern | Floral |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Care Instructions | Hand Wash |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Material | Tussar silk |
| Weight | 44 inches |
| Quality | Tussar silk |
| Width | 44 inches |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Service Location City | Surat |
| Saree Fabric | Tussar silk |
| Country of Origin | Made in India |
*New arrivals*
Beautiful Mangalagiri silk saree with all over beautiful design along with weaving peacock border
Kalamkari designed pallu
Blouse as in pic
*Price:850/-*
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Saree Style/Type | Chettinad |
| Print or Pattern Type | Digital Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Work | Zari Work |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Make | Machine Made |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear |
| Blouse Length | 0.80cm |
| Weaving Method | Handloom |
| Wash Care | Dry clean |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Silk |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print or Pattern | Floral |
| Work | Zari Border |
| Pattern | Printed |
| Style | Kalamkari |
| Set Content | With Blouse |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Cotton Type | soft cotton |
| Saree Length | 6.3 m |
| Fabric Quality | 60x60 |
| Width | 44 inches (1.12 m) |
Minimum order quantity: 4 Piece
*SAUEYA LIFE STYLE*
This soft cotton saree
this saree available with blouse pcs
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Thread Work |
| Saree Fabric | Organza |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Color | PURPLE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Saree Length | 6.3 |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Country of Origin | Made in India |
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India