Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer dola silk saree, mysore crepe silk sarees, fancy heavy vichitra silk saree, soft linen saree, georgette sequin saree and viscose georgette saree.
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Floral |
| Color | Multi-color |
| Saree Type | printed |
| Fabric | Dola Silk |
| Work | Printed, Zari Work |
| Silk Type | Dola Silk |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Material | Dola silk |
| Quality | Dola silk |
| Width | 44 inches |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Service Location City | Surat |
| Saree Fabric | Dola silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Crepe Silk |
| Weave Type | Mysore Crepe |
| Zari Type | Pure Zari |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design Pattern | Zari Border |
| Occasion | Festive, Party Wear |
| Saree Color | Multicolor |
| Blouse Fabric | Same As Saree |
| Wash Care | Hand Wash |
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Saree Style | Designer |
| Work | Bandhani Print |
| Fabric | Vichitra Silk |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Multicolor |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.63 m (with blouse piece) |
| Brand | Saurya Life Style |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Border Type | Zari Border |
| Wash Care | Machine wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
Being a leading firm in this industry, we are deeply engaged in offering a high-quality range of Fancy Heavy Vichitra Silk Saree.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Linen Cotton |
| Fabric | Linen Silk |
| Work | Digital Print |
| Pattern | Printed |
| Linen Count | 80 Lea |
| Color | Multi-Color |
| Border Type | No Border |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Occasion | Casual |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Tassels | No Tassels |
| Country of Origin | India |
| Origin | Bhagalpuri |
Minimum order quantity: 5 Piece
*SAURYA LIFE STYLE*
*100% Best Quality Product*
*Durga Pooja Collection Arrival*
*Fabric - Soft Linen Fabric And Durga Pooja Special Red & White Beautiful 3D Digital Print With Running Blouse*
Price 550/-*
*Don’t Compare Our Quality With Others Product*
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work Type | Sequins Work |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Size | Free |
| Sequins Finish | Double Sequins |
| Embroidery Type | sequence work |
| Blouse Length | 0.80 CM |
| Saree Style | Designer Saree |
| Color Family | Multi Color |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | BANGLORI SILK |
| With Blouse | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Checks |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Viscose Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | Saurya life style |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Saree Length | 6.3 |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Blouse Available | Yes |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Georgette |
| Blouse Length | 0.80 cm |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Is It Washable | Yes |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Type | Unstitched |
| Work | ZARI WORK |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Silk Type | KANCHIPURAM |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Wash Care | Hand Wash |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Lichi Silk |
| Silk Type | lichi silk |
| Work | zari work |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Style | Fancy |
| Pattern | Checkered |
| Blouse Fabric | silk |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | saurya life style |
| Border Type | Zari Border |
| Brand / Collection | Saurya Lifestyle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | LICHI SILK SAREE |
| Work | ZARI WORK |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Style | Traditional |
| Pattern | Floral |
| Blouse Fabric | COTTON SILK |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Border Type | Zari Border |
| Fabric | Banarasi Silk |
₹ 410 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Sana Silk |
| Saree Style | Banarasi |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Multicolor |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Brand | Saurya Life Style |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Border Type | Zari Border |
| Wash Care | Machine wash |
| Saree Length | 6.63 m (with blouse piece) |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are successfully meeting the varied needs of our patrons by offering a wide gamut of Fancy Sana Silk Saree as per their precise needs.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | gajji silk |
| Fabric | gajji silk |
| Work | mirror work |
| Occasion | Festive, Party Wear |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Weave Type | Handloom |
₹ 385 / Piece Get Latest Price
| Work Details | Embroidered |
| Fabric | weightless |
| Saree Pattern | Embroidered |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Print Type | Block Print |
| Work | full lace with stone work |
| Saree Color | Multi Color |
| Brand | SAURYA LIFESTYLE |
| Size | 6.30METER |
| Blouse Fabric | WEIGHTLESS |
| Saree Width | 44 inch |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.80 METER |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print Type | SIBORI PRINT |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Saree Width | 44 in |
| Occasion | Party Wear |
| Set Contents | With Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Pattern | All Over Dye |
| Wash Care | Machine wash |
| Border Type | Plain Border |
| Blouse Length | 0.80 CM |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
| Blouse Fabric | Silk |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Tussar Silk |
| Work | Thread |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | BANGLORI SILK |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Border Type | Embroidered Border |
| Blouse Length | 0.80CM |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Weave Type | Handloom |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 499 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk Satin |
| Finish Type | Smooth Finish |
| Occasion | Casual Wear |
| Work | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Make | Machine Made |
| Border | Plain Border |
| Blouse Length | 80cm |
| Drape Quality | Soft Drape |
| Wash Care | Handwash |
| Saree Width | 44 in |
| Country of Origin | Made in India |
| Blouse Fabric | Satin |
*SAURYA LIFE STYLE*
New AJRAKH
saree satin silk
new supar AJRAKH saree
Lagdi pure satin Silk saree
*Price499/-
*Length-6.30 mtr with blouse*
*Width-44 inches*
*Fabric PREMIUM SATIN SILk
₹ 1249 / Piece Get Latest Price
| Print Type | Digital Print |
| Fabric | Georgette |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Care Instructions | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
*SAURYA LIFE STYLE*
Pure soft georgette saree with beautiful floral prints nd heavy hand khatli+ cutdana work outing nd khatli border with aarco.
Paired with unstich floral prints blouse with khatli work on running fabric
*At Just 1249/- *
Premium Quality
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work | Printed |
| Work Type | Printed |
| Fabric | Tussar Silk |
| Border Type | Contrast Border |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear, Party Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Digital Print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Care Instructions | Hand Wash |
| Saree Style | Plain |
Minimum order quantity: 5 Piece
*SAURYA LIFE STYLE*
*Simple yet elegant,*
*Make every moment special with our tusser linen digital print collection with hand katha & mirror work*
*Fabric-*
*Saree- Tusser linen*
*Blouse -Tusser linen*
*SIZE-*
*Saree-5.5mtr*
*Blouse-1 mtr*
*Pattern-*
*1- Thread Hand position khatha work in saree*
*2-Digital position print in saree*
*3- Digital contrast print in blouse*
*4-Hand mirror work in saree*
*5-fancy cotton multi colored tussels in saree pallu*
*Rate-1299/-*
₹ 1195 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | ASSAM SILK |
| Weave Type | Handloom |
| Origin State | Assam |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Traditional Name | ASSAM SILK |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 0.80 METER |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Work Details | Printed |
| Fabric | georgettte |
| Saree Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Printed |
| Print Type | Digital Print |
| Saree Color | Multi Color |
| Brand | SAURYA LIFESTYLE |
| Size | 6.30 |
| Blouse Fabric | Semi georgette |
| Saree Width | 44 inch |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 0.80meter |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Work Details | Printed |
| Fabric | GEORGETTE |
| Saree Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color | Multi-Color |
| Print Type | Floral Print |
| Work | PRINTED |
| Brand | SAURYA LIFE STYLE |
| Saree Color | Multi Color |
| Blouse Fabric | Same As Saree |
| Wash Care | Hand Wash |
| Saree Width | 44 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree Length | 6.3 m |
| Size | 6 METER |
Shivkumar Shashinath (Owner)
Saurya Life Style
No 8, Krishna Nagar 2, Dindoli
Surat - 395010, Gujarat, India